LasMóvi
REPLIKA LFF / KURATOR MACIEJ MISZTAL
KURATOR MACIEJ MISZTAL
Zapraszamy na kolejną odsłonę LasMóvi - czyli leśnego kina z niebanalnym repertuarem. Zaprezentujemy pięć filmów z programu 16 Lubelskiego Festiwalu Filmowego. Gwarantujemy bogactwo form, konwencji i tematów. Filmy wybrał dla Was dyrektor LFF Maciej Misztal, który zaprasza również na tradycyjną dyskusję przy ognisku tuż po sensie.
Od kuratora:
Jeleń, zrzucając poroże, przestaje być królem lasu, staje się jednym z wielu jego mieszkańców. Trudno powiedzieć, czy cierpi na tym jego ego, ale zapewne jest mu lżej: nie nosi już na sobie ciężaru i może poruszać się sprawniej. A jak jest z ludźmi? Czy przypadkiem rezygnacja z roli, którą gramy od lat, nie pozwala nam zbliżyć się do siebie samych i innych osób? „Zdejmując koronę” nie musimy już patrzeć z góry, możemy spojrzeć przed siebie, prosto w oczy. Konfrontacja nie musi wiązać się z walką, może być drogą do zrozumienia. Z bogatego programu 16 Lubelskiego Festiwalu Filmowego wybrałem pięć tytułów, które odzwierciedlają różnorodność perspektyw charakterystyczną dla wydarzenia, a jednocześnie korespondujących ze sobą w tematach ego, konfrontacji z niespodziewanymi zmianami rzeczywistości i weryfikacji naszych wyobrażeń na jej temat oraz refleksji na temat natury, przede wszystkim ludzkiej. Pokaz będzie też swoistym eksperymentem, ponieważ dobrałem filmy do specyfiki leśnej przestrzeni, w której będą prezentowane. Natura stwarza warunki odbioru niedostępne dla sal kinowych, poszerzające doświadczenie oglądania filmu. Zapraszam do wspólnej podróży w głąb lasu, w głąb natury, w głąb siebie.
Dalej jest dzień, reż. Damian Kocur (Polska) 2020, 25’, 15+
Paweł pracuje na małym promie rzecznym. Pewnego dnia zauważa, że ktoś próbuje pokonać rzekę wpław. Tą osobą jest Mohammad, nielegalny imigrant. Paweł postanawia mu pomóc.
Wizyta, reż. Mateusz Jarmulski (Polska) 2021, 7’
Afrykański las tropikalny. Przez gęstwinę ktoś ucieka. Opuści naturalne środowisko i stanie przed ważnym wyborem.
Nieznany żołnierz, reż. Alexis Loukakis (Francja) 2021, 23’
11 listopada 1918. Koniec I wojny światowej. Francja musi uczcić pamięć swoich bojowników, organizując symboliczny pogrzeb nieznanego żołnierza. Kapral Solal i jego żołnierze otrzymują misję przeczesania pól bitewnych w poszukiwaniu idealnych zwłok. Kto okaże się wystarczająco godny, by zostać symbolem poświęcenia?
Odgrzeb, reż. Artur Wyrzykowski (Polska) 2022, 22’
31-letnia Berka jest dziewczyną-porażką. Tata namawia ją, by przyjechała do rodzinnego domu na odgrzeb. Musi się skonfrontować z nim, z ekspertem z Urzędu Miasta do spraw aktywizacji millenialsów i z dawną ukochaną. Ale przede wszystkim się nie zabić...
Cenzor snów, reż. Leo Berne, Raphaël Rodriguez (Francja) 2021, 18’
Każdej nocy cenzor i jego ekipa zmieniają sny Yoko. Tym razem nic nie idzie zgodnie z planem.
Filmy w wersji z polskimi i angielskimi napisami.
ŁĄCZNY CZAS TRWANIA POKAZU: 95 min
Maciej Misztal - pomysłodawca i dyrektor Lubelskiego Festiwalu Filmowego. Absolwent organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej w Szkole Filmowej w Katowicach oraz kulturoznawstwa na UKSW. Kurator pokazów filmowych na wielu festiwalach. Od ponad 7 lat rozwija autorską metodę pracę w widownią kinową polegającą na budowaniu lokalnych społeczności za pomocą wykorzystania zjawiska kinempatii. Pomysłodawca i kurator projektu Warsaw Short Framing. Kierownik produkcji nagradzanych filmów dokumentalnych i fabularnych oraz audycji telewizyjnych, w tym koprodukcji międzynarodowych. Twórca i animator kina offowego. Instruktor warsztatów filmowych dla młodzieży. Odznaczony Medalem Prezydenta Miasta Lublin.
O LFF:
Lubelski Festiwal Filmowy to jeden z najstarszych w Polsce międzynarodowych festiwali kina niezależnego. Powstały w 2007 roku projekt to idealna przestrzeń dla tych, którzy lubią zadawać pytania i zastanawiać się nad odpowiedziami. To dla nich sięgamy po starannie wyselekcjonowane filmy z całego świata. LFF łączy tradycyjne konkursy filmowe z nowoczesnym podejściem i lubelską otwartością. Na festiwalu nie brakuje różnorodnych warsztatów, koncertów, zabaw oraz długich rozmów zarówno z polskimi twórcami, jak i zagranicznymi gośćmi, którzy chętnie wtapiają się w społeczność festiwalową i konsekwentnie podkreślają niepowtarzalny klimat LFF. Od lat rozwijamy naszą filozofię kina, jako pretekstu do spotkań, wymiany poglądów i wzajemnego poznawania się. Napędza nas pasja, którą chcemy zarażać innych. Kochamy Lublin i wierzymy, że wokół kina można tworzyć wspólnotę, której chcemy być częścią.