Las i Ludzie (6+)
Magda Jędra
Koncept: Magda Jędra
Choreografia: Magda Jędra we współpracy z Anną Steller i Ulą Zerek
Dramaturgia: Katarzyna Kania
Performans, taniec: Magda Jędra, Anna Steller, Ula Zerek
Kostiumy: Marta Szypulska
Dźwięk: Piotr Pawlak
Konsultacje i mentoring w zakresie teatru dla rodzin: Justyna Czarnota
Kierownictwo produkcji: Alicja Berejowska (Perform for Change)
Produkcja: Fundacja polka dot
Partnerzy: Goyki 3 Art Inkubator, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana
Czy gdybyśmy mogły i mogli dostrzec ruch roślin, zmieniłoby to naszą relację z nimi? Czy wpłynęłoby na sposób, jak o nich myślimy i jak je traktujemy? W spektaklu “Las i Ludzie” choreografka Magda Jędra wraz ze współtwórczyniami przygląda się mechanizmowi niewidzialności roślin, wokół którego rozwija swoją praktykę artystyczną. W świecie nauki nazywany jest syndromem „plant blindness”. Rośliny nie mają oczu, uszu, neuronów, a jednak są w stanie rejestrować zmiany środowiskowe i przekazywać sobie nawzajem informacje. Trudno jest opowiadać dzieciom o symbiozie, mikoryzie i fotosyntezie. “Las i ludzie” to propozycja „lekarstwa” na roślinną ślepotę, bez ograniczeń wiekowych. Spektakl rozwija przed osobami uczestniczącymi w nim krajobraz, przypominający sen, który umożliwia fizyczne zagłębienie się w takie kwestie, jak troska i współzależność. Pozwala zatopić się w immersyjny świat ruchu roślin i ludzi, zacierając granicę między sceną a publicznością.
Premiera: 2.09.2023, Sopot
Czas trwania: 55 min
Spektakl rekomendowany dla widzek i widzów od 7-ego roku życia.
Spektakl ma charakter partycypacyjny, możliwa dobrowolna interakcja z publicznością oraz lekki fizyczny kontakt
Spektakl powstał w ramach programu OFF Polska organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Mentorskie wsparcie pedagogiczno-teatralne procesu twórczego zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla Justyny Czarnoty.