Nurt
LasMóvi
15 / 08 / 2024
godz. 20:30

LasMóvi

leśny pokaz filmów krótkometrażowych

Replika 17. Lubelskiego Festiwalu Filmowego / kurator Maciej Misztal

kurator: Maciej Misztal

Zapraszamy na kolejną odsłonę Las Móvi - czyli leśnego kina z niebanalnym repertuarem. Zaprezentujemy pięć filmów z programu 17. Lubelskiego Festiwalu Filmowego. Gwarantujemy bogactwo form, konwencji i tematów. Filmy wybrał dla Was dyrektor LFF Maciej Misztal, który zaprasza również na dyskusję przy ognisku tuż po seansie.

Od kuratora:

Nie przepadam za smakiem grzybów, ale grzybiarstwo zawsze mnie intrygowało. Choć sam nie praktykuję, odbyłem wiele rozmów z osobami kochającymi spędzanie długich godzin w lesie z koszykiem w ręku. Uświadomiły mi złożoność i nieoczywistość materii, której poświęcają tyle uwagi. Jedną z najbardziej fascynujących mnie cech grzybów jest tajemniczość. Najczęściej rosną w cieniu, jakby w ukryciu. Grzybów się szuka, można na nie trafić przypadkiem, a taka pleśń może pojawić się w zupełnie nieoczekiwanych miejscach. Idąc do lasu nigdy nie można być zupełnie pewnym efektu poszukiwań. W pewien sposób przypomina mi to pracę kuratora pokazów filmowych. Choć nieustannie szukam najciekawszych „okazów”, nie wiem, kiedy i gdzie na nie trafię. Czasami dopiero pod koniec seansu okazuje się, że mam do czynienia z unikatem, choć pierwsze minuty tego nie zapowiadały. Przy każdym takim odkryciu odczuwam ekscytację i od razu chcę się nim podzielić z innymi. Jakbym znalazł piękną kanię w miejscu, w którym zupełnie nie powinienem się jej spodziewać. W tym roku wybrałem pięć filmów, które nie są takie, jak może się początkowo wydawać. I nie chodzi tu o nieoczekiwane zwroty akcji, a bardziej o zastosowanie form i środków, które w zaskakujący sposób budzą głębokie refleksje na temat świata. Te filmy zapraszają do fascynującej, czasami szalonej i pełnej unikalnych doświadczeń estetycznych podróży w głąb nas samych. I każde z nas może na koniec dotrzeć do innego miejsca... Zapraszam na wyjątkowe filmowe grzybobranie.

Amok, reż. Balázs Turai (Węgry) 14’ (16+)

Po utracie narzeczonej i dobrego wyglądu w dziwacznym wypadku, Clyde musi stawić czoła swojemu wewnętrznemu demonowi.

Heitor Bezimienny, reż. Vasco Saltão (Portugalia) 30’ (15+)

Portugalia, 1578 rok, czas krucjaty króla Sebastiana w Maroku. Wartownicy rozlokowani wzdłuż wybrzeża kraju nieustannie wpatrują się morze. Ich głównym zadaniem jest poinformowanie o zwycięskim powrocie króla. Powrocie, który nigdy nie nastąpi.

Rozkład, reż. Joel Penner, Anna Sigrithu (Kanada) 19’ (13+)

Oszałamiająca wizualna eksploracja materii w różnych stanach transformacji mikrobiologicznej rodzi fundamentalne pytania o skomplikowane relacje ludzkich kultur z innymi gatunkami.

Hotel Centaur, reż. Lino Kafidas, Dimitris Kafidas (Grecja) 24’ (15+)

Ekscentryczny dyrektor zaprasza do górskiego hotelu nie mniej ekscentrycznych gości. Pewnego dnia w ośrodku pojawia się Japończyk, który od 10 lat wysyła do właściciela listy z prośbą o możliwość zobaczenia centaura. Chce spełnić swoje marzenie.

Obciążenie małżeńskie, reż. Mathias Rifkiss, Colas Rifkiss (Francja) 25’ (15+)

W wiosce mówią, że Denis i Céline mają problem ze swoim związkiem: ona ich utrzymuje, a on zajmuje się domem. By przywrócić swoje poczucie męskości, Denis postanawia wziąć udział w wyścigu noszenia żon na plecach.

Filmy w wersji z polskimi i angielskimi napisami

ŁĄCZNY CZAS TRWANIA POKAZU: 115 min

Maciej Misztal - pomysłodawca i dyrektor Lubelskiego Festiwalu Filmowego. Absolwent organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej w Szkole Filmowej w Katowicach oraz kulturoznawstwa na UKSW. Kurator pokazów filmowych na wielu festiwalach. Od ponad 7 lat rozwija autorską metodę pracę w widownią kinową polegającą na budowaniu lokalnych społeczności za pomocą wykorzystania zjawiska kinempatii. Pomysłodawca i kurator projektu Warsaw Short Framing. Kierownik produkcji nagradzanych filmów dokumentalnych i fabularnych oraz audycji telewizyjnych, w tym koprodukcji międzynarodowych. Twórca i animator kina offowego. Instruktor warsztatów filmowych dla młodzieży. Odznaczony Medalem Prezydenta Miasta Lublin.

O LFF:

Lubelski Festiwal Filmowy to jeden z najstarszych w Polsce międzynarodowych festiwali kina niezależnego. Powstały w 2007 roku projekt to idealna przestrzeń dla tych, którzy lubią zadawać pytania i zastanawiać się nad odpowiedziami. To dla nich sięgamy po starannie wyselekcjonowane filmy z całego świata. LFF łączy tradycyjne konkursy filmowe z nowoczesnym podejściem i lubelską otwartością. Na festiwalu nie brakuje różnorodnych warsztatów, koncertów, zabaw oraz długich rozmów zarówno z polskimi twórcami, jak i zagranicznymi gośćmi, którzy chętnie wtapiają się w społeczność festiwalową i konsekwentnie podkreślają niepowtarzalny klimat LFF. Od lat rozwijamy naszą filozofię kina, jako pretekstu do spotkań, wymiany poglądów i wzajemnego poznawania się. Napędza nas pasja, którą chcemy zarażać innych. Kochamy Lublin i wierzymy, że wokół kina można tworzyć wspólnotę, której chcemy być częścią.

Do góry