30 / 07 / 2022
godz. 21:30

LasMóvi - pokaz filmów krótkometrażowych

Replika LFF / Kurator Maciej Misztal

Świat zmienia się na naszych oczach w zastraszającym tempie. Określenie ‘kryzys’ dawno już nie odnosiło się do tak wielu kwestii jak obecnie. Czego powinniśmy teraz szukać w kinie – odpowiedzi na wielkie pytania czy może raczej chwil oddechu? Tegoroczny program jest próbą wyjścia poza ten dylemat. Wybrałem filmy wzbudzające refleksję i jednocześnie zaskakujące formą i konwencją. Tegoroczny repertuar będzie prowokował do śmiechu, ale dotknie też poważnych tematów, którym, być może, nie poświęcamy wystarczająco dużo uwagi w debacie publicznej. Zadbałem też o to, by filmy rezonowały ze specyfiką Siedliska Kultury Solniki 44. Rozumiem przez to nie tylko klimatyczne otoczenie lasu, ale również wspaniałą atmosferę otwartości tworzoną przez gospodarzy i bywalców siedliska. Festiwalowe filmy prezentuje się najczęściej w zamkniętych salach kinowych, ewentualnie na placach w przestrzeni miejskiej. W Solnikach produkcje funkcjonują w zupełnie innym kontekście, a tym samym seans może stać się wyjątkowym doświadczeniem. Liczę na pogłębienie poczucia immersji, które jest możliwe do osiągnięcia wyłącznie w leśnym kinie!

 

Najlepsza orkiestra na świecie (The Best Orchestra in the World), reż. Henning Backhaus (Austria) 2020, 14’, 13+ Skarpeta Ingbert ubiega się o stanowisko kontrabasisty w Wiedeńskiej Orkiestrze Państwowej. Kiepski pomysł.

 

Airborne, reż. Andrzej Jobczyk (Polska) 2021, 8’, 15+ Pochłonięty walką pilot myśliwca traci swój cel i zalicza

wielki upadek. W miejscu katastrofy rodzi się nowe życie, którego przeznaczeniem będzie rozwikłanie zagadki swojego pochodzenia.

 

Pozdrowienia z Nigerii (Greetings from Nigeria), reż. Peter Hoferica (Słowacja) 2020, 17’, 15+ Kiedy dziadek Emil dostaje maila od nigeryjskiego księcia z prośbą o pomoc finansową, nie ma innego wyjścia (mimo dezaprobaty reszty rodziny), jak tylko wysłać mu pieniądze. Nigeryjski książę obiecuje w zamian nie tylko królewską wdzięczność, ale także połowę swojego dziedzictwa.

 

Wąsik (Mustachio), reż. Victoria Warmerdam (Niderlandy) 2021, 11’, 15+ Po 30 latach Freek znów zaczyna widzieć swojego wyimaginowanego przyjaciela z dzieciństwa, który bardzo się z nim stęsknił.

 

Jak Mykonos (Like in Mykono), reż. Alessandro Porzio (Włochy) 2020, 15’, 16+ Małe miasteczko w południowych Włoszech zamieszkują obecnie obywatele w starszym wieku. Wizjonerski burmistrz ma pomysł na przezwyciężenie depopulacji – nakręci film promujący miasto jako atrakcję turystyczną.

 

Misiaczek (Little Bear), reż. Nicolas Birkenstock (Francja) 2020, 27’, 16+Misiaczek jest lunatyczką. W nocy przemierza samotnie ulice, zawsze tą samą trasą. Zaniepokojona matka dziewczyny próbuje ją leczyć. Misiaczek chce się dowiedzieć, jaki jest cel jej conocnych eskapad.

 

Filmy w wersji z polskimi i angielskimi napisami. Łączny czas trwania pokazu: ok. 1 h 35 min

Do góry