na zdjęciu Dagmara Sowa i Paweł Chomczyk

O nas

Siedlisko Kultury Solniki 44

Niezależny ośrodek produkcji i prezentacji spektakli teatralnych. Założony w 2016 roku przez członków teatru Grupa Coincidentia. Jest miejscem realizacji festiwali o zasięgu międzynarodowym (LasFest i LasKids), warsztatów artystycznych, działań laboratoryjnych, dyskusji panelowych. Siedlisko Kultury Solniki 44 mieści się w sąsiadującym z Puszczą Knyszyńską lesie, na obszarze Zielonych Płuc Polski (nieopodal Białegostoku). Ośrodek dysponuje profesjonalną sceną teatralną z kameralną publicznością mogącą pomieścić około stu widzów.

Dotychczasowa działalność Siedliska zaowocowała kilkudziesięcioma prezentacjami spektakli teatralnych, w tym wieloma prapremierowymi, pokazami efektów warsztatów artystyczno-edukacyjnych oraz prezentacjami sesyjnymi i dyskusjami panelowymi. Solniki 44 gościły widzów z Polski, Niemiec, Czech, Słowacji, USA, Francji, Białorusi, Wielkiej Brytanii, Belgii a partycypantami wydarzeń byli artyści, producenci, kuratorzy, organizatorzy festiwali z Polski, Niemiec, Czech, Słowacji, Holandii, Izraela, Wielkiej Brytanii i USA. Ośrodek stał się miejscem produkcji niezależnego teatru, sceną impresaryjną, przestrzenią organizacji działań edukacyjnych i prospołecznych (trzy edycje warsztatów dla dzieci i młodzieży zorganizowanych w ramach programu Instytutu Teatralnego w Warszawie – Lato w teatrze). W roku 2018 ośrodek zainicjował działalność Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Lesie – LasFest, w ramach którego odbyło się kilkadziesiąt wydarzeń (spektakle polskie i zagraniczne, działania laboratoryjne, koncerty, pokazy studenckie, rozmowy z artystami, niekonwencjonalne prezentacje łączące sztukę z naturą). Od roku 2020 Solniki 44 są też organizatorem Festiwalu LasKids, prezentującego najciekawsze niezależne produkcje teatralne adresowane do dzieci i młodzieży.

Siedlisko Kultury Solniki 44 prowadzą

Dagmara Sowa

Aktorka, absolwentka Akademii Teatralnej, Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Współtwórczyni i członek niezależnych grup teatralnych Akcja DZRT, Kompania Doomsday, Grupa Coincidentia. Swój dorobek artystyczny prezentowała na licznych festiwalach w Polsce i za granicą. Spektakle współtworzone przez Sowę zostały uhoronowane m.in. nagrodami The Bank of Scotland Herald Angel i Total Theatre Award na Fringe Festival w Edynburgu. Była dwukrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Miejskiego w Białymstoku oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Sowa ma na swoim koncie: kilkanaście produkcji teatralnych, w których partycypowała jako koordynatorka projektów i aktorka (efekty zadań prezentowane były na prestiżowych festiwalach i scenach impresaryjnych w Europie, Azji i Ameryce Północnej), organizację projektów artystyczno – edukacyjnych i prospołecznych (m.in. cykl warsztatów artystycznych z wychowankami Domów Dziecka w Supraślu i Krasnem, warsztaty w ramach programu Lato w Teatrze Instytutu Teatralnego). Była też współtwórcą i koordynatorem wszystkich trzynastu edycji Białegosztuku – Międzynarodowego Przeglądu Inicjatyw Teatralnych. Sowa jest współzałożycielką i koordynatorem ośrodka Siedlisko Kultury - Solniki 44, dyrektorem festiwali LasFest i LasKids.

Paweł Chomczyk

Aktor, pedagog, reżyser, producent spektakli. Absolwent Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku oraz Uniwersytetu w Białymstoku, Wydziału Pedagogiki i Psychologii. Adiunkt na Wydziale Instrumentalno – Pedagogicznym, Edukacji Muzycznej i Wokalistyki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, Filii w Białymstoku. Prezes zarządu Fundacji Działań Kreatywnych Coincidentia i członek zarządu Stowarzyszenia Promocji Artystycznej. Współtwórca niezależnych teatrów Kompania Doomsday i Grupa Coincidentia oraz sceny teatralnej Solniki 44. Przedstawienia zrealizowane z udziałem Pawła Chomczyka i przez niego współprodukowane były prezentowane na festiwalach teatralnych i scenach impresaryjnych w krajach Europy, Ameryki Północnej i Azji. Jest on laureatem wielu indywidualnych nagród aktorskich (m.in. Grand Prix Festiwalu Paderewskiego w Buffalo U.S.A, Grand Prix IV Międzynarodowego Festiwalu Kon-Teksty w Poznaniu) oraz nagród przyznanych spektaklom, które współtworzył jako producent i aktor (m.in. The Bank of Scotland Herald Angel i Total Theatre Award na Fringe Festival w Edynburgu). Był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Młoda Polska. Współpracował jako aktor i reżyser z Teatrem Dramatycznym im. A. Węgierki w Białymstoku, Białostockim Teatrem Lalek, Teatrem Baj Pomorski w Toruniu, Teatrem Rampa w Warszawie, Teatrem Pinokio w Łodzi, Teatrem Polskiego Radia, Teatrem „Kubuś” w Kielcach, Teatroteką Młodego Człowieka, Śląskim Teatrem Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach oraz jako nauczyciel akademicki z Wydziałem Teatru i Tańca Uniwersytetu w Buffalo (U.S.A) oraz Wydziałem Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej. Jako członek międzynarodowego Krabat Ensemble prowadzi stałą współpracę z niemieckimi teatrami Lindenfels Westfluegel Leipzig i Figurentheater Wilde&Vogel. W swym dorobku artystycznym, oprócz spektakli teatralnych, posiada również role w słuchowiskach radiowych oraz produkcjach filmowych. Dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Lesie – LasFest oraz Festiwalu Teatralnego w Lesie – LasKids.

Do góry