Nurt
LasMóvi
11 / 08 / 2021
godz. 21:30

(Prze)Trwać

Leśny pokaz filmów krótkometrażowych

Replika 14. LFF, kurator Maciej Misztal

PROGRAM POKAZU:

Rodzina Dakotów reż. Toni Hilgersson (Belgia) 2019, 30’

Dziwne, przypominające śmierć stworzenie kręci się wokół łóżka dziadka Dakoty. Patriarcha wie, że pora wezwać członków klanu. Jego rodzina, nietypowa i rozbita, będzie musiała się zjednoczyć. Czy przybędą na czas, by dzielić ostatnie chwile z wodzem swojego plemienia?

Zanim nadejdzie nasz czas reż. Chloé Terren (Francja) 2019, 22’

Raphaël opiekuje się mieszkaniem swojej babci, która przebywa w domu opieki. Opowiada jej, co widzi przez okno. Obserwowane mieszkania stopniowo się wyludniają, a mężczyzna, bojąc się powiedzieć prawdę, zaczyna kłamać.

Offbeat, reż. Myrte Ouwerkerk (Holandia) 2019, 20’

W przyszłości w miastach nie da się już oddychać. 20-letni perkusista Olly chce dostać się pod kopułę, gdzie powietrze jest czyste i gdzie mieszkają najlepsi muzycy. Aby tam zamieszkać musi przejść serię absurdalnych testów. Podda się systemowi czy pozostanie wierny sobie?

Tęsknota reż. Koya Kamura (Francja) 2018, 27’

Minęły dwa lata od katastrofy w Fukushimie. Murai systematycznie przemierza strefę zamkniętą w poszukiwaniu ważnej pamiątki. Pewna kobieta, dowiadując się o jego wyprawach, prosi go o nietypową przysługę.

Łączny czas trwania pokazu: 100 min

Wszystkie filmy wyświetlane będą jednocześnie z polskimi i angielskimi napisami.

 

Czy pandemia COVID-19 czegoś nas już nauczyła? Coś, co wydawało się chwilowym zakłóceniem rzeczywistości, nieoczekiwanie stało się elementem naszej codzienności. „Przetrwanie” znów zyskało wiele zapomnianych znaczeń. Zaczęliśmy bardziej zastanawiać się nad ciągłością naszych działań, a w obliczu swoistego zatrzymania świata, być może również nad ich sensem. Sztuka poddana została sprawdzianowi. Jedni artyści dostosowali się do panujących warunków, inni postanowili „przeczekać burzę”. Często uświadamialiśmy sobie, jak ważna jest dla nas sztuka. Refleksja przyszła w momencie, w którym dostęp do niej stał się utrudniony lub wręcz niemożliwy.

Czy doceniliśmy zagrożone rozerwaniem rodzinne i przyjacielskie więzi? Chciałbym wierzyć, że tak. Może chociaż część z nas. Z pewnością zwróciliśmy większą uwagę na otoczenie, szczególnie miejskie. Wielu i wiele z nas na nowo odkryło naturę, w lasach i parkach szukało ukojenia zszarganych nerwów. Czy te wszystkie doświadczenia pozwolą nam zbudować lepszy świat?

Filmy, które Państwo zobaczą, wybrałem z programu ubiegłorocznego 14. Lubelskiego Festiwalu Filmowego, który po raz pierwszy odbył się w formule online. Udało nam się zachować ciągłość wydarzenia, ale wciąż odczuwamy brak bezpośredniego kontaktu w widzami, brak spotkań, które uważamy za istotę naszej działalności. LasFest 2021 stanie się jedną z pierwszych okazji do zaprezentowania festiwalowych filmów na ekranie kinowym. Chociaż powstały jeszcze przed pandemią, dotykają kwestii, które w moim odczuciu zajmują nas obecnie bardziej niż kiedyś. Jakby wyprzedziły nową rzeczywistość, w której wszyscy teraz funkcjonujemy. Z niecierpliwością oczekuję spotkania z Państwem i możliwości rozmowy o filmach, które wybrałem. Kino jest dla mnie nie tylko językiem opowiadania o świecie. Jest też spotkaniem. Spotkajmy się w Solnikach!

Maciej Misztal

 

O kuratorze:

Maciej Misztal

Pomysłodawca i dyrektor Lubelskiego Festiwalu Filmowego (do 2016 r. MFF Złote Mrówkojady). Absolwent Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego na kierunku Organizacja Produkcji Filmowej i Telewizyjnej. Kurator pokazów filmowych na wielu festiwalach. Pomysłodawca i gospodarz projektów Warsaw Short Framing oraz Off na zakręcie. Od ponad 5 lat rozwija autorską metodę pracy z widownią kinową polegającą na budowaniu lokalnych społeczności za pomocą wykorzystania zjawiska kinempatii. W swojej pracy łączy doświadczenie animatora kultury z wieloletnią praktyką twórcy filmowego. Instruktor warsztatów filmowych dla młodzieży. Kierownik produkcji nagradzanych filmów dokumentalnych i fabularnych oraz wielu audycji telewizyjnych, w tym koprodukcji międzynarodowych.

 

O LFF:

Lubelski Festiwal Filmowy to jeden z najstarszych w Polsce międzynarodowych festiwali kina niezależnego. Powstały w 2007 roku projekt to idealna przestrzeń dla tych, którzy lubią zadawać pytania i zastanawiać się nad odpowiedziami. To dla nich sięgamy po starannie wyselekcjonowane filmy z całego świata. LFF łączy tradycyjne konkursy filmowe z nowoczesnym podejściem i lubelską otwartością. Na festiwalu nie brakuje różnorodnych warsztatów, koncertów, zabaw oraz długich rozmów zarówno z polskimi twórcami, jak i zagranicznymi gośćmi, którzy chętnie wtapiają się w społeczność festiwalową i konsekwentnie podkreślają niepowtarzalny klimat LFF. Od lat rozwijamy naszą filozofię kina, jako pretekstu do spotkań, wymiany poglądów i wzajemnego poznawania się. Napędza nas pasja, którą chcemy zarażać innych. Kochamy Lublin i wierzymy, że wokół kina można tworzyć wspólnotę, której chcemy być częścią.

Do góry